Walentynki… z policją i strażakami czyli zakochaj się w bezpieczeństwie na dłużej
Walentynki kojarzą się głównie z miłością, a ta miłość przejawia się również przez troskę o bezpieczeństwo. Wczoraj policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Reszla w ramach działań „Walentynki dla bezpieczeństwa” spotkali się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Reszlu. Funkcjonariusze przeprowadzili spotkania z uczniami by przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podczas spotkania przybliżyli swoją pracę i sprzęt, przestrzegli także przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z sieci i bezpieczeństwem na drodze. Policjanci przypomnieli wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że prawdziwa miłość to odpowiedzialność za drugiego człowieka. Dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów ruchu drogowego, bądźmy ostrożni i dbajmy o swoje bezpieczeństwo, byśmy zarówno my, jak i inni kierowcy, piesi czy rowerzyści, szczęśliwie codziennie wracali do domu, do naszych rodzin czy ukochanych.
W dalszej części przypomnieli także o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy.
Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle potrzebna. Dlatego, tak bardzo ważne jest uczenie jej już od najmłodszych lat. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak ratować ludzkie życie.
Podczas spotkań policjanci oraz strażacy przypomnieli dzieciom, jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się wzywania służb ratunkowych, przekazywania ważnych informacji na temat poszkodowanego i miejsca zdarzenia. Utrwalały numery alarmowe oraz poznały sposoby sprawdzania przytomności i udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.
Policjanci mówili także o tych dzieciach z naszego kraju, których nazywa się „Małymi bohaterami” za ratowanie życie i zdrowia dorosłym, często członkom rodziny. Podczas spotkania chętni uczniowie ćwiczyli na fantomie min. zasady prawidłowej oceny przytomności, udrażnianie dróg oddechowych i prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej.
Uczniowie podczas spotkania uzyskali niezbędną wiedzę mogącą przyczynić się do uratowania życia innego człowieka w sytuacji zagrożenia.
Pamiętajmy! Podczas działań ratowniczych najważniejsze są pierwsze minuty. Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, to po ok. 4 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgu. W takich sytuacjach każda minuta udzielanej pomocy może uratować życie osobie poszkodowanej.