reklama
kategoria: Kraj
31 maj 2024

W ostatnich dwóch dniach ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

zdjęcie: W ostatnich dwóch dniach ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy / fot. PAP
fot. PAP
310 osób próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę - poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna.
REKLAMA

Na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy 307 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, zaś pozostałe 3 na odcinku chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

W Podlaskiem do prób takich doszło w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Michałowa i Czeremchy - podał w komunikacie starszy chorąży Michał Bura. W środę miały miejsce 152 próby, w czwartek - 155.

"Agresywni cudzoziemcy znajdujący się za techniczna barierą kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala" - poinformował Bura.

Dodał, że funkcjonariusze SG udzielili opieki medycznej 4 cudzoziemcom i że zatrzymano też 4 kolejnych tzw. kurierów.

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu - ponad 5,3 tys. prób.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kętrzyn
-1.4°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ketrzynie