Kętrzyn: Za bezpodstawne wezwanie policji można zostać ukaranym

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie. Osoby, które bezpodstawnie wzywają Policję muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
561
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kętrzyn: Za bezpodstawne wezwanie policji można zostać ukaranym

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie. Osoby, które bezpodstawnie wzywają Policję muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.

"Halo Policja - proszę o przyjazd patrolu - bo nietrzeźwy mąż się awanturuje”. Patrol policji na miejscu dowiaduje się, że mąż jest trzeźwy, a między małżonkami doszło do sprzeczki słownej.

Proszę o przyjazd karetki pogotowia. Mężczyzna poprosił przechodnia o wezwanie służb ratunkowych bo źle się czuje. Na miejscu okazało się że długo chodził po mieście i się zmęczył. Zażądał, aby ratownicy medyczni zawieźli go do domu bo mieszka na trzecim piętrze.

„Proszę o interwencję, gdyż zostały mi skradzione pieniądze. Po przyjeździe policjantów okazuje się że zgłaszający jest nietrzeźwy, a do żadnej kradzieży nie doszło.

„Zgłaszam, że żona utrudnia mi kontakt z dziećmi, proszę o interwencję”. Policjanci na miejscu dowiadują się, że mężczyzna w ogóle nie był w miejscu, gdzie miałoby mieć miejsce utrudnianie kontaktu z dziećmi. Dzwonił tylko po to, aby mieć potwierdzenie, że zgłaszał na Policję taki fakt.

To tylko przykładowe zgłoszenia jakie otrzymują kętrzyńscy policjanci. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się również połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania. Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które chcą się po prostu komuś „wygadać”. Jeżeli policjanci przerywają takie połączenie, osoby dzwonią po raz kolejny i następny, i tak przez ok. 15 – 20 minut. W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany, uniemożliwiając korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Kętrzyńscy policjanci od stycznia 2020 roku sporządzili 34 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kętrzynie.

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:

Art. 66 § 1 KW: „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
561
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ketrzynie