29 kwiecień 2023

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

zdjęcie: Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim / fot. PAP
fot. PAP
Od soboty zostanie otwarty dla żeglugi po zimowej przerwie Kanał Elbląski - podały Wody Polskie. Tuż przed sezonem ze szlaku trzeba było usunąć "pływające wyspy", czyli kępy roślinności, które zatarasowały koryto kanału od strony jeziora Drużno.
REKLAMA

O otwarciu drogi wodnej Kanału Elbląskiego z unikatowym systemem zabytkowych pochylni, kanałów Dobrzyckiego i Ostródzkiego oraz śluz systemu Jezioraka i jeziora Drwęckiego, poinformował w komunikacie nawigacyjnym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.

Jak przekazał PAP rzecznik RZGW Bogusław Pinkiewicz, w połowie kwietnia cały szlak został oznakowany przy użyciu ok. tysiąca boi i pław oraz ponad setki znaków brzegowych. Sprawność mechanizmów wszystkich pięciu pochylni i czterech śluz sprawdził po zimowej przerwie Transportowy Dozór Techniczny.

Okazało się jednak, że tuż przed startem sezonu żeglugowego z koryta kanału trzeba było usunąć nietypowe przeszkody. "Wiatry wepchnęły do końcowego odcinka kanału +pływające wyspy+ roślinności z jeziora Drużno. Musieliśmy wyciągnąć je z wody przy użyciu koparek" - wyjaśnił Pinkiewicz.

Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych dróg wodnych w woj. warmińsko-mazurskim. W zeszłym roku przez wszystkie pochylnie przeprawiono się blisko 19 tys. razy.

"Liczymy na pojawienie się już w trakcie majówki dużej liczby turystów, zwłaszcza na pochylniach. Zaczyna pływać żegluga pasażerska, a pewnie i pierwsi żeglarze wyruszą na szlak" - powiedział PAP rzecznik RZGW w Gdańsku.

Przez ostatnie trzy lata - na podstawie decyzji ministra infrastruktury - nie obowiązywały opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni. W tym roku zostają one przywrócone: np. za prześluzowanie kajaka wodniacy zapłacą 4,70 zł, a jachtu - 8,20 zł.

Od soboty wyrusza na trasy biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. Przed rokiem przewiozła w sumie ponad 60 tys. osób.

"Długi weekend majowy zapowiada się optymistycznie, jeśli chodzi o zainteresowanie rejsami ze strony turystów. Liczymy, że pogoda dopisze i pasażerowie będą zadowoleni" - powiedziała PAP Anna Kościukiewicz-Skorupa z Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał Elbląski został w 2011 r. uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kętrzyn
11.4°C
wschód słońca: 04:10
zachód słońca: 20:53
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ketrzynie

kiedy
2023-06-08 19:00
miejsce
Kętrzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-16 19:00
miejsce
Kętrzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany