Ministerstwo Zdrowia sfinansowało zakup echokardiografu dla pleszewskiego szpitala
Dzięki temu – jak przekazał szef szpitala – specjaliści, poza standardowymi badaniami, będą mogli obserwować pracę serca pacjentów za pomocą cienkiej sondy ultrasonograficznej, która jest wprowadzana do żołądka lub przełyku.
„To oznacza, że obraz uzyskany w badaniu pozwoli na dokładne sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta bez względu na jego budowę anatomiczną. Na przeszkodzie nie staną otyłość, która zdarza się coraz częściej wśród pacjentów kardiologicznych, jak i wszelkiego rodzaju deformacje klatki piersiowej” – powiedział.
Zdaniem szefa szpitala zakup urządzenia jest ważnym wydarzeniem dla personelu medycznego, ponieważ echokardiograf z funkcją echokardiografii przezprzełykowej ma szerokie zastosowanie w leczeniu pacjentów.
Badanie będzie można wykonywać u chorych w ciężkim stanie. „Robi się je najczęściej w sytuacji, gdy przez tzw. zwykłe badanie przezklatkowe trudne jest postawienie dokładnej diagnozy” - wyjaśnił.
Wskazania do badania nowoczesnym sprzętem dotyczą m.in. pacjentów poudarowych, u których podejrzewa się, że schorzenia serca mogły się do tego przyczynić, u pacjentów z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia czy po wszczepieniu do serca sztucznych zastawek.
Urządzenie pozwala również na ocenę zdrowia pacjentów w ciężkim stanie, którzy są podpięci np. do respiratora. Często są to osoby w stanie śpiączki lub śpiączki farmakologicznej i z tego powodu współpraca pomiędzy chorym a lekarzem jest trudna.
„Urządzenie jest też bardzo pomocne przy wykonywaniu zabiegów z zakresu elektrofizjologii, takich jak ablacja” – powiedział Górczyński.
Zabieg polega na wypalaniu fragmentu serca falą radiową po wprowadzeniu do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny cewnika z elektrodą.
Echokardiograf zakupiono w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Koszt inwestycji wyniósł 600 tys. zł. Urządzenie zacznie pracować w tym miesiącu.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ bar/