2 luty 2024

Kętrzyn: miasto zanurzone w historii Prus Dolnych

zdjęcie: Kętrzyn: miasto zanurzone w historii Prus Dolnych / By Ludwig Schneider [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], VIA Wikimedia Commons
By Ludwig Schneider [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], VIA Wikimedia Commons
Odkryj tajemnice historycznych Prus Dolnych, przemierzaj szlaki dawnej Barcji i poczuj magię wschodniej części Mazur.
REKLAMA

Tego szukamy w Kętrzynie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kętrzyn praca, Kętrzyn pogoda, Kętrzyn, spotted Kętrzyn, kebab Kętrzyn, kino gwiazda Kętrzyn.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kętrzynie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
W 1329 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o miejscowości. Na obrzeżach puszczy obok pruskiej osady Rast rycerze zakonu krzyżackiego wzniesili drewnianą strażnicę nazwaną Rastenburg. Miejsce to prawdopodobnie usytuowane na wzgórzu nad rzeką Guber stało się miejscem, gdzie około pięćdziesiąt lat później wzniesiono obronny kościół św. Jerzego, który przetrwał do dzisiaj.

Głównym celem strażnicy i jej załogi było zabezpieczanie tej części państwa zakonnego przed liczymi najazdami litewskimi. Ponadto pełniła funkcję punktu przelotowego w krzyżackich ekspedycjach na Litwę.

Strażnica była dwukrotnie zdobywana i niszczona przez Litwinów – pierwszy raz 3 listopada 1345 r. przez wojska książąt Olgierda i Kiejstuta, a następnie 22 lutego 1347 r. Pomimo tych ataków obiekt był konsekwentnie odbudowywany, a osada przy nim stopniowo zasiedlała się nowymi mieszkańcami.

11 listopada 1357 r. komtur Bałgi, Johan Schindekopf, udzielił osadzie przywileju lokacyjnego zgodnie z prawem chełmińskim. Prawdopodobnie w tym okresie rozpoczęto konstrukcję murowanego zamku, usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

W XV wieku mieszkańcy Rastenburga kilkakrotnie buntowali się przeciwko władzy Zakonu. W 1410 r. rycerz Johart i burmistrz Barddyne poddali miasto królowi polskiemu. Rastenburg był jednym z założycieli Związku Pruskiego w 1440 r. W 1454 r. zbuntowani mieszczanie zajęli zamek, a krzyżackiego prokuratora Wolfganga Sauera utopili w stawie młyńskim.

Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. nastał około stuletni okres świetności miasta, przerwany jednak przez liczne epidemie (jak ta w 1625 r., w wyniku której zmarło 2 500 osób w mieście i okolicy) oraz wybuch I wojny polsko-szwedzkiej.

W wyniku kolejnych wojen i epidemii miasto podupadło. Dopiero około połowy XIX wieku nastał okres rozwoju, gdy Rastenburg uzyskał połączenie kolejowe z większymi miastami prowincji. Powstało wówczas wiele nowych zakładów przemysłowych i instytucji użyteczności publicznej.

Kolejny kryzys związany z wybuchem I wojny światowej trwał do lat 30. XX wieku. W końcu stycznia 1945 r. po zajęciu miasta przez wojska radzieckie zamek i większa część staromiejskiej zabudowy zostały spalone. 7 maja 1946 r. oficjalnie zmieniono nazwę miasta na Kętrzyn na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, krzewiciela polskości Mazur i wieloletniego dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Od tego momentu przeprowadzano sukcesywne modernizacje miasta.

Więcej informacji od Twojego Miasta

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kętrzyn
13.4°C
wschód słońca: 04:50
zachód słońca: 20:12
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ketrzynie

kiedy
2024-05-19 15:00
miejsce
Amfiteatr, Kętrzyn, ul. Michała...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 19:00
miejsce
Kętrzyńskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany